”Sve bolesti počinju u crevima” tvrdio je još i Hipokrat.

Krenimo od toga zato je važna crevna flora?

Sama činjenica da u crevima imamo oko 2 kg mikroorganizama koji kontrolišu naše zdravlje dovoljan je pokazatelj koliko crevna flora utiče na naš organizam.

Za zdrav i vitalan organizam od presudne je važnosti da broj dobrih prevlada u odnosu na broj loših bakterija. Naša creva su zapravo filter ili barijera, koja ne dozvoljava štetnim sastojicma iz spoljnjeg sveta da prodru unutar organizma (u krvotok) i upravo debeli sloj ”domaćih” bakterija oblaže crevni zid i štiti nas od spoljneg uticaja – bakterija, toksina, hemikalija, parazita i nesvarene hrane.

Kad je crevna flora ugrožena, dolazi do neuhranjenosti ćelija i oštećenja crevnog zida – crevnih ćelija. Pored toga, smanjuje se apsorpcija hranjivih sastojaka u telu, što dovodi do nedostatka određenih nutrijenata, a loše bakterije se probijaju kroz crevni zid i uzrokuju upalna stanja creva, te razna druga oboljenja.

OSIM ŠTO FIZIČKI ŠTITE, KORISNE BAKTERIJE IMAJU I MNOGE DRUGE VAŽNE ULOGE:

CREVNU FLORU NARUŠAVAJU:

Gotovo 95% urbanog sveta na putu do posla odlazi u pekaru kako bi kupili pecivo za doručak. Tokom radnog vremena zbog velikog broja obaveza preksaču obroke i jedu tek kasno uveče. Ishrana im se svodi na brzu hranu i industrijski prerađene namirnice. Jeste li i vi među njima?

Time što ne vodimo računa o tome šta unosimo u organizam rizikujemo da nam probava ne funkcioniše kako treba. Kao posledica toga imunološki sistem organizma slabi, te dolazi do razvoja klasičnih stomačnih upalnih stanja. Pored toga, crevna flora utiče i na naše psihičko stanje putem vagus nerva, koji direktno povezuje mozak i debelo crevo.

Česta upotreba medikamenata takođe može narušiti zdravlje crevne flore. Pored lekova protiv bolova, antibiotici, koji se rutinski prepisuju, osim patogenih uništavaju i korisne bakterije u crevima, te time narušavaju balans crevnog mikrobioma. Kako bi se crevna flora obnovila potrebno je i do šest meseci – i to samo u slučaju ako nešto preduzmemo.

Nedostatak fizičke aktivnosti još jedan je od faktora koji narušavaju zdravlje crevne flore. Lenjost organizam izaziva lenjost creva.

Svi ovi faktori utiču na gomilanje loših (patogenih) bakterija nauštrb onih dobrih (korisnih), što naposletku uzrokuje brojna oboljenja i upalna stanja organizma.